Nenechme je za zdí

 Co dělat, když už nadále nemůžeme mít psa? 

   Pokud už z opravdu závažných důvodů nemůžete mít nadále svého vlastního psa, je zde možnost umístit ho do útulku. Měli byste si však uvědomit, že je to až krajní řešení, poslední možná šance, nikoliv standardní řešení. Všechny výchovné problémy se psem se dají nějakým způsobem řešit, pokud nevíte jak, pracovníci útulku vám rádi zdarma poradí. Nechat situaci dojít až do krajnosti, kdy neřešíte drobné náznaky, nemáte na psa čas, a pak se objeví veliký problém, je opravdu nezodpovědnost.

  Jsou však i jisté životní situace, kdy nezbývá jiná možnost. V tom případě je dobré psa již dopředu inzerovat, udělat mu nějaké hezké fotky a pravdivý inzerát, který můžete sdílet v různých skupinách na Facebooku, případně na dalších inzertních serverech (bazoš a jiné). Mnoho psů se takto udá a nemusí si vytrpět složitý proces předání od majitele do útulku, následnou adaptaci a pak zase nové prostředí u majitele, to vše je pro pejsky stresující, obzvlášť, jedná-li se o bytové psy, ti z toho mohou utrpět i nervový šok. Myslete tedy prosím i na tuto psychickou stránku, psi za vaše rozhodnutí nebo situaci nemohou a pak nevinně trpí.  

  Pro přijetí psa přímo do našeho zařízení platí jistá pravidla, nejdříve musíte po předchozí telefonické domluvě  společně i s pejskem přijet k nám do záchytného zařízení, my si zde pejska zaevidujeme a nafotíme pro inzerci (někdy se stane, že pes nalezne nový domov ihned a opět do útulku vůbec ani nemusí vkročit), a pak vám dáme vědět, až se uvolní místo pro vašeho psa. Ve výjimečných případech, kdy máme k dispozici volné kotce, můžeme psy přijmout v poměrně krátké době, ale bohužel z důvodu velké nezodpovědnosti majitelů je naše zařízení prakticky vždy přeplněno a místo bohužel není. Denně zaznamenáváme několik telefonátů, kdy se lidí zbavují psa z banálních důvodů nebo svojí nerozvážnosti, a pak díky tomu nemůžeme vyhovět ani závažným a opodstatněným požadavkům. V současnosti máme tedy pořadník na umístění psů do záchytného zařízení, proto pokud máte problém, kontaktujte nás co nejdříve, ať jste v pořadníku na dobré pozici, a nečekejte na poslední možný den, opravdu nemůžeme vyhovět žádostem o rychlé umístění. 

  Pokud si s námi domluvíte umístění psa k nám, je nutné uhradit na Městské policii v Sokolově poplatek ve výši 1000 Kč, pak psa osobně předat s informacemi do útulku. Pes musí mít platné očkování a musí být načipován. Zde podepíšete dohodu o předání psa a souhlas s adopcí, tím to pro vás z právního hlediska končí a pes se stane majetkem záchytného zařízení. 

  Připomínáme platnost NOZ, podle kterého zvíře již není bráno jako věc, ale jako vnímající živý tvor, a nelze jen již jen tak zanechat na ulici nebo někde přivázat.

  Opuštěným zvířetem se podle § 3 písm. i. zák. č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, rozumí zvíře původně v lidské péči, které není pod přímou kontrolou nebo dohledem fyzické osoby nebo chovatele a ze zjištěných skutečností vyplývá, že ho jeho chovatel opustil s úmyslem se jej zbavit, nebo ho vyhnal. Nikdo přitom podle § 6 zákona na ochranu zvířat proti týrání nesmí zvíře opustit s úmyslem se ho zbavit nebo ho vyhnat, neboť takové jednání se považuje podle § 4 odst. 1 písm. s) téhož zákona za týrání, které může být postižitelné jako přestupek s uložením pokuty až do výše 500.000 Kč.

  Naše zařízení ve spolupráci s Městskou policií Sokolov, policií ČR a příslušnými obecními odbory řeší všechny případy opuštění zvířete. Díky podpoře veřejnosti se nám daří nalézat nezodpovědné majitele, které potom nadále řešíme. Výsledkem je vysoká pokuta nebo zápis do trestního rejstříku, proto je mnohem lepší domluvit se s útulkem (naším, či jakýmkoliv jiným, pokud máme plno), nebo případně absolvování určité čekací doby. 

 

 

 

  

Copyright © 2022 Záchytné zařízení pro zvířata.
Created by OLIVIUS s.r.o.
Městská policie Sokolov